Jak vybrat batoh do letadla aneb dovolená bez zbytečných nervů

Jak vybrat batoh do letadla

Čas dovolených a prázdnin má mnoho z nás spojený s cestováním a poznáváním nových krajin. Někteří tráví chvíle volna doma na chatě, někdo vyrazí do hor a mnoha z nás neodolá volání dálek a vydá se na palubě letadla do teplých krajin. Pokud se i vy chystáte na leteckou dovolenou, jistě vám přijde vhod několik důležitých rad týkajících se palubních zavazadel.

Pokud si položíte otázku, jak takové zavazadlo vlastně vypadá, vězte, že palubní zavazadlo je příruční zavazadlo, které si můžete vzít s sebou na palubu letadla a vyhnout se tak čekání při odbavování zavazadel. Nejdůležitějším faktorem u příručních zavazadel je jejich rozměr a hmotnost - přípustné velikosti palubních zavazadel se totiž mohou lišit v závislosti na konkrétní letecké společnosti, letecké třídě a dokonce i velikosti letadla, se kterým letíte na dovolenou.

Vždy před cestou je dobré se informovat u letecké společnosti, s níž let podniknete, na povolené limity palubního zavazadla. Dle doporučení IATA (International Air Transport Association - Mezinárodní letecká asociace) sdružující jednotlivé letecké přepravce, by maximální velikost palubního zavazadla tj. součet výšky + délky + šířky neměla přesáhnout 115 cm. Do rozměrů zavazadla se započítávají rovněž různé rukojeti, kolečka či naložené kapsy zavazadla. Pokud zavazadlo nesplňuje stanovené limity, mohou si letecké společnosti naúčtovat další poplatky. V případě, že na cestě využijete služeb více leteckých společností, je nejlepší se o platných limitech informovat přímo na jejich webových stránkách.

Například oblíbená letecká společnost Ryanair umožňuje vzít si na palubu v rámci všech osobních tarifů malé zavazadlo, které se ovšem musí vejít pod sedadlo před vámi. Jak společnost uvádí na svém webu, rozměry takového zavazadla by ovšem neměly přesahovat rozměry 40x25x20 cm, větší a těžší zavazadla jsou již za příplatek, více informací o palubních zavazadlech se dozvíte přímo na webových stránkách společnosti Ryanair.

Pokud byste se na cestu vydali s Českými aeroliniemi, můžete si vzít s sebou na palubu příruční zavazadlo dle podmínek cenového balíčku, ve kterém jste si letenku koupili, ale jak udává letecká společnost ČSA, jedná se o zavazadlo s rozměry max. 55x45x25 cm a hmotností 8 kg. Další informace o limitech pro přepravu kabinových zavazadel na palubě letadel Českých aerolinií se dozvíte na webu ČSA.

Při letech s leteckou společností Emirates je situace obdobná, se základním tarifem  si na palubu můžete vzít příruční zavazadlo s rozměry max. 55x38x20 cm. Limity pro příruční zavazadla se mohou lišit v závislosti na trase, cestovní třídě a členské úrovni v programu Emirates Skywards, bližší informace o zavazadlech na palubě letecké společnosti Emirates získáte na webových stránkách společnosti.

I u ostatních leteckých společností, např. společnosti Smart Wings, jsou stanovené limity pro příruční zavazadla , jejich rozměry i hmotnost, podobné omezení pro váhu a velikost kabinových zavazadel jsou i u oblíbené letecké společnosti Wizzair.

V naší nabídce najdete praktická cestovní zavazadla s označením IATA STANDARD, která jsou svou velikostí dimenzovaná jako palubní zavazadla, jež si můžete vzít s  sebou na palubu letadla. Celou nabídku příručních zavazadel najdete na našem webu v odkazu Palubní zavazadla 55x40x20 cm.

A pokud byste se chtěli dozvědět o naší další nabídce cestovních zavazadel z našeho sortimentu, přečtěte si článek Všude dobře, proč být doma!

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Při objednávce nad 1 000 Kč platíme dopravu za vás.

Pečlivé zabalení

Pečlivé zabalení

Každý balíček zabalen a expedován s největší pečlivostí.

Vysoká kvalita

Vysoká kvalita

Žádné napodobeniny nebo fejky. Za vysokou kvalitu našeho zboží ručíme.

Výměna a vrácení

Výměna a vrácení

Měli jste jinou představu? Nevadí. Do 14 dnů můžete zboží vyměnit nebo vrátit.

Můžeme vám pomoci něco najít?